Detailní popis produktu
Monzunová káva je vlastně spíše nehoda než něco plánovaného. Stalo se to v dobách, kdy spojení mezi Evropou a Indií překonávaly plachetnice, které ještě musely plout kolem Afriky (okolo Mysu dobré naděje). Káva, která se plachetnicemi přepravovala, byla často vystavená veliké vlhkosti a prudkým větrům a díky dřevěným trupům lodí zde vznikaly velice specifické klimatické podmínky. Na ty se podepsala i mnohdy značná změna teploty v průběhu dlouhé plavby. Když plavba trvala podle počasí i několik měsíců, měly tyto extrémní podmínky na kávu určitý vliv. Kávová zrna byla odbarvená a nabobtnaná. O to větší překvapení bylo v Evropě, když se káva dovezla. Byla totiž jiná než většina ostatních. Méně acidity, větší tělo, celkově komplexní a jakoby „kávovější“. Netrvalo to dlouho a monzunová káva se stala velice vyhledávanou v celé Evropě.
Dnes se tato káva již pomocí plachetnic nepřepravuje a díky Suezskému průplavu trvá cesta podstatně kratší dobu, a tak bylo potřeba simulovat podmínky, kterým byla tehdy vystavena, a to se naštěstí farmářům v Indii velice dobře podařilo. Ručně sklizená káva se zpracovává nejčastěji mokrou cestou a následně se nechá ve speciálně zkonstruovaných otevřených skladech po dobu cca 12-16 týdnů. Tyto sklady se nacházejí ve městě Mangalore, na pobřeží zvaném Malabar. V období monzunu se díky monzunovým větrům a dešťům takto simuluje plavba plachetnicí, která tehdy trvala až 6 měsíců. Káva v této fázi musí být velice pečlivě kontrolována, aby nepodlehla plísni. Pro tento proces se káva pěstuje v regionu Karnataka v jihozápadní Indii.
Káva se takto produkuje v kvalitě AA i A, v odrůdách jak arabiky, tak robusty.
Tato káva je přímo ideální pro milovníky kávy s mlékem, jelikož si i po přidání velkého množství mléka, nápoj udrží charakteristickou kávovou chuť.